BLOG O MIODZIE I MIODARKACH

Przedstawiamy najlepsze miodarki, linie do wirowania miodu, części i opcje do miodarek + preparaty do miodarek. I oczywiście właściwości miodu i jego zastosowanie!

Miód, Miodarki

Krystalizacja miodu – czym jest i jak przebiega?

miodarka premium, miodarka premium line, miodarka z blachami, miodarka promienista, sklep z miodarkami, miodarka sklep, krystalizacja miodu, miód pitny

Krystalizacja miodu to ważny proces, którego czas trwania jest zależny od wielu warunków. Duże znaczenie ma tutaj rodzaj miodu, jak i warunki, w których jest on przechowywany. Kiedy dochodzi do takiej krystalizacji? Dzieje się tak, gdy miód zaczyna zmieniać swój dawniejszy, pierwotny wygląd, a przyjmuje inny. Dodatkowo zmienia się jego konsystencja, ponieważ wcześniej był lejący, natomiast aktualnie jest coraz twardszy. Nie oznacza to jednak, że miód się zniszczył i musimy go wyrzucić. Wręcz przeciwnie. Doszło do jego krystalizacji, czyli naturalnego procesu.

Najczęściej krystalizacja miodu powstaje poprzez odpowiednie właściwości chemiczne miodu, złożony z cukru i minimalnej ilości wody (1/5). Taka mała ilość wody w porównaniu z ilością cukrów w konsekwencji przyczynia się do wytrącania ciała stałego i osadzenia jego w formie kryształków.

Co wpływa na proces krystalizacji?

Miód krystalizuje się o wiele szybciej, gdy pojawia się w nim większa zawartość cukrów, a zarazem mniejsza ilość wody. Ważną rolę w procesie krystalizacji pełnią takie cukry w miodzie, jak glikoza i melecytoza. Na szybszą krystalizację są narażone jeszcze miody kwiatowe, w przeciwieństwie do spadziowych.

Pamiętajmy: Nigdy nie wychodźmy z założenia, że krystalizacja zmniejsza jakość miodu!

Miód płyny a skrystalizowany

miodarka sklep, krystalizacja miodu, miód pitny, linia do wirowania miodu, miodarka diagonalna, miodarka radialna, miodarka kasetowa

Czy można uznać, że miód płynny różni się w jakimś stopniu od miodu skrystalizowanego. Jedynie pod względem wyglądu i zapachu, ponieważ gdyby przyjrzeć się właściwościom leczniczym, odżywczym i chemicznym, to są one takie same.

Każdy skrystalizowany miód może ponownie stać się płynny, wystarczy tylko włożyć słoik z miodem do odpowiedniej ilość ciepłej wody.  Temperatura wody nie powinna jednak przekraczać 40 stopni Celsjusza, ponieważ wtedy miód traci już swoje cenne właściwości. Słoik z miodem umieszczamy więc kilkakrotnie do takiej ciepłej wody, na przykład umieszczamy do garnka, aby go całkowicie przykryło.

Czy wiedziałeś? Krystalizację miodu wykorzystują również pszczelarze, aby zapewnić swoim klientom twardszy miód, który cieszy się większym upodobaniem. W tym celu podczas produkcji wykorzystywana jest miodarka i linie do wirowania miodu, pozwalająca uzyskać odpowiednią ilość miodu z wszystkich plastrów. Następnie odpowiednia ilość wody, czas i przechowanie miodu w słoikach przyczynia się do krystalizacji. Taki miód trafia następnie do zadowolonych klientów!

Comments are Closed

Theme by Anders Norén