Miód to wyjątkowy produkt, który posiada wiele cennych właściwości zdrowotnych i leczniczych. Przekonujemy się o tym już od tysięcy lat. Ocenia się, że wyrabianiem miodu ludzie zajmowali się już kilka tysięcy lat temu. Korzystali wtedy z innych urządzeń i sposobów na pozyskiwanie miodu. Aktualnie rozwój technologii i nauki przyczynił się do powstania specjalnych urządzeń do wyrabiania miodu. To miodarki, które są wyznacznikiem nowoczesnego pszczelnictwa. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie w pełni czystego miodu. Ich zastosowanie już nie zmusza pszczelarzy to niszczenia plastrów, w celu uzyskania jak największej ilości miodu.
Miodarki również posiadamy swoje początki i dlatego różnią się od tych najnowszych. Pierwsza miodarka nie zaskakiwała swoim wyglądem i jakością działania. Natomiast aktualnie posiadamy ogromny wybór miodarek, które spełniają oczekiwania coraz większego grona pszczelarzy.
Budowa Miodarki
Miodarki złożone są z dużego zbiornika, zbudowanego z cynowej i wytrzymałej blachy. Taka budowa w żaden sposób nie oddziałuje na smak miodu, jest całkowicie neutralna. Do niej transportowany jest odwirowany miód i wirnika do ramek. Zadaniem miodarki jest wirowanie miodu na osi wewnątrz zbiornika. Ważną rolę w miodarce odpowiednie łożysko osi wirnika. Na samym dnie pojawia się kurek pozwalający na późniejsze odpływanie miodu.
W celu jak najlepszego zabezpieczenia miodu przed wypłynięciem sam zbiornik jest okuty i dodatkowo wzmocniony żelaznymi obręczami. Na samym dole posiada kilka masywnych nóg, dzięki którym zbiornik znajduje się na odpowiedniej dla pszczelarza wysokości.
Jest zawsze możliwość dostosowania wielkości i rodzaju miodarki do danej pasieki i ilości miodu, który jest pozyskiwany każdego tygodnia czy miesiąca. Początkujący pszczelarze decydują się na miodarkę diagonalną. Pozwala im na umieszczenie do 4 plastrów miodu. Bardziej rozwinięte pasieki zaopatrują się już w bardziej wydajne miodarki, na przykład radialne i kasetowe.
Rodzaje miodarek:
1. Miodarki diagonalne
Polecane dla mniejszych pasieki bądź początkujących pszczelarzy. Można do nich dopasować niemalże wszystkie rodzaje ramek, co oznacza, że miodarki te są w pełni uniwersalne. Natomiast w czasie miodobrania musimy pamiętać o odwróceniu ramki na drugą stronę.
Te miodarki mogą same w sobie różnić się wielkością bębna, ilością ramek wewnątrz kosza czy jeszcze mocą. Pozwala to dopasować wybór miodarki do potrzeb każdej pasieki.
2. Miodarki radialne
Spełniają oczekiwania średniej pasieki, ponieważ umożliwiają umieszczenie do jednego zbiornika wielu ramek. Budowa i technologia tych miodarek już nie wymaga od pszczelarza przekładania plastrów na drugą stronę. Wystarczy je tylko ustawić promieniście, a wtedy efekty będą zadowalające.
Odpowiednia siła odśrodkowa przyczynia się wtedy do jak najlepszego wypadania miodu z komórek plastrów.
3. Miodarki kasetowe
Polecane przede wszystkim dla średnich i większych pasieki. Charakteryzują się ruchomymi kasetami, na których zamieszcza się plastry miodu, czyli ramki. Ilość kaset można zmieniać dowolnie.
Miodarki kasetowe są nowoczesne i dzięki temu wyposażone w jak najlepsze programy, które są dużym ułatwieniem dla pracy pszczelarza.
Miodarki – wybierz jakość
Takie urządzenia, jak miodarki to świetne rozwiązanie dla każdej pasieki. Pszczelarze wiec bardzo chętnie wybierają miodarki dostosowane do ich potrzeb i oczekiwań. Cenią sobie sprzedawców, którzy dodatkowo gwarantują im najwyższej jakości sprzęt, na który udzielają wieloletniej gwarancji. Właśnie takie możliwości zapewnia Sklep z Miodarkami.