Ponieważ pszczoły to stworzenia nie tylko pracowite, lecz także sprytne i inteligentne, swoją codzienną działalność organizują one w taki sposób, by ją sobie jak najbardziej uprościć, jednocześnie osiągając możliwie największą wydajność. Dlatego też, jak wiemy, społeczność każdego ula jest bardzo dobrze zorganizowana i dzieli się na kilka grup, spośród których każda ma swoje określone funkcje i zadania. Zbieraniem pyłku i nektaru, który następnie przerabiany jest na miód, zajmują się robotnice.
W każdej pasiece można znaleźć różne pszczoły, a zarazem rodzaje miodu. I właśnie tutaj pojawia się pytanie, jak odróżnić wybrane gatunki miodu. Na pewno cenne wskazówki w tym kierunku zapewniają nam sami pszczelarze. Najczęściej wyróżniamy miód akacjowy, lipowy, wielokwiatowy. Ale warto zauważyć, że występują również mniej znane odmiany miodu, jak miód faceliowy czy fasolowy.
To, że sami pszczelarze decydują się na produkcję kilku rodzajów miodu wynika przede wszystkim z wielu gatunków roślin kwitnących w pobliżu pasieki. Ocenia się, że pszczoły pokonują odległość od ula od 1 do 3 kilometrów. Jeśli więc na tym terenie pojawiają się pewne rośliny, to one decydują się na ich zapylenie i zebranie odpowiedniej ilości miodu. Najczęściej wybierają te gatunki roślin, które zagwarantują im jak najlepszy pyłek i nektar.
Wierność pszczelarska – wiedza, doświadczenie i sprzęt (miodarki)
Każdy pszczelarz jest w stanie zawsze rozpoznać poszczególne gatunki miodu i terminy jego zbioru. To cenna umiejętność, która wynika z doświadczenia w swoim zawodzie. Przez cały czas przecież pszczelarze decydują się na wyjmowaniu z ula poszczególnych plastrów i wydobywaniu z nich miodu, a pozwalają im na to miodarki, wirówki do miodu i linie do wirowania miodu.
Właściciel pasieki dokładnie wie, kiedy kwitną wybrane gatunki roślin w pobliżu uli i to pozwala mu obmyślić się, z których pyłków i nektarów skorzystały jego pszczoły. Dokładniejsze potwierdzenie odbywa się już podczas produkcji, gdy pszczelarz dostrzega inne właściwości miodu, czyli jego smak, barwę i zapach.
Czy wiedziałeś? Miód nigdy nie jest w 100% akacjowy czy lipowy Zawsze pojawiają się pewne ilości innych gatunków miodu. Więc zadaniem pszczelarza jest ocena, która domieszka nektaru jest w danym miodzie przeważająca.