Wielu z nas myśli o założeniu własnego biznesu, który pozwoli nam w pewnym stopniu samodzielnie zarządzać czasem pracy, jak i wysokością dochodów. Przekonują się o tym również sami pszczelarze, którzy decydują się na taki krok, jak Założenie Pasieki.
W tym celu nie tylko dbają o właściwe wyposażenie swojej pasieki, budowanie uli i zaopatrzenie w miodarki czy linie do wirowania miodu. Podejmują jeszcze wiele innych kroków, które okazują się godne zastosowania, jeśli jako pszczelarze chcemy dobrze wystartować. Przyjrzyjmy się temu z bliska.
1. Zdobądź doświadczenie i sprzęt (miodarki, linie do wirowania miodu)
Im więcej pszczelarz wie o miodzie i ulach, produkcji miodu, to na pewno lepiej na tym wychodzi. Dokładnie rozumie, jak wyglądają poszczególne pszczoły robotnice, matka pszczela, czerw kryty, trutnie, jaja, pierzga, poszyty miód oraz inne komórki pojawiające się w plastrze miodu. Często pszczelarze nie chcą przekazywać nam tak cennych informacji, natomiast wiele z nich odnajdziecie na naszym blogu o Miodzie i Miodarkach.
Gdy chcemy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt do produkcji miodu, to warto postawić na sprawdzonego dostawcę, który zapewni nam wysokiej jakości sprzęt. Posłuży on nam na wiele lat i zapewni zmniejszenie kosztów, a przede wszystkim zwiększenie wydajności pasieki i jakości miodu. Oceńmy więc sami, jak pomocny w tym zakresie okazuje się Sklep Miodarki. Na pewno spełni on nasze oczekiwania. Gdy już posiadamy odpowiednie wyposażenie do naszej pasieki, to przejdźmy dalej.
2. Zadbaj o lokalizację pasieki
Dużą rolę w skuteczności produkcji pasieki i jej wydajności odgrywa lokalizacja. Dobrze, aby w pobliżu uli pojawiły się miododajne rośliny, które nie są narażone na pewne zanieczyszczenia środowiska, jak spaliny. Negatywnie na pszczoły wpływają jeszcze hałasy i zbyt duża ilość uli blisko siebie.
Najlepsze gatunki roślin w pobliżu pasieki:
- drzewa i krzewy owocowe (jabłoń, czereśnia, wiśnia, brzoskwinia, gruszka)
- mniszek lekarski
- truskawki, aronie, czarne porzeczki
- krzewy i krzewinki
- wierzby
- koniczyna czerwona i biała
- roślinność wodna